השפעת ההריון על היוצרות דליות הורידים

בזמן ההריון קורים שני דברים מבחינה ורידית: האחד גדל נפח הדם בכ- 25-40% והשני הרחם גדל.


העלייה המשמעותית בנפח הדם יוצרת עומס וגודש במערכת הורידית בעיקר מכיוון שהלה קל יותר להתרחב ולכן רוב נפח הדם העודף מצטבר במערכת הורידית. הרחם הגדל גורם ללחץ על ורידי האגן ומפריע לניקוז הדם הורידי מהרגל בדרכו אל הלב. מאחר שהלחץ הורידי הגבוה ביותר במערכת קיים באיזור הקרסוליים בשל יחסי הגובה לעומת הלב הלחץ הנוסף על ורידי האגן מגביר את הלחץ הורידי ברגליים.

כתוצאה מכך מופיעים ורידים גדולים ונפוחים לאורך הרגלים ולעיתים גם באיזור הנרתיק ופי הטבעת.

ראוי לציין שאם המסתמים, הנמצאים כל 10-15 ס"מ לאורך הורידים, לא נפגעים בעת ההריון --- מיד לאחר הלידה יעלמו הורידים ! אך לא תמיד המסתמים נשארים תקינים ואז תתכן זרימה הפוכה (אי-ספיקה ורידית) ובהמשך דליות ורידים. לעיתים הפגיעה במסתמים היא קלה ודליות הורידים תופענה רק לאחר הריונות נוספים.

על מנת ל"עזור" לניקוז הורידי ולנסות להימנע מדליות ורידים ישנן מספר פעולות פשוטות שיש לבצע.

ראשית, להמנע מלשבת ברגליים משוכלות (רגל על רגל) - כי הלחץ הנוסף ודוקא על הרגל העליונה מזיק.

שנית, יש להניע את הרגליים בכדי להפעיל את "משאבת השרירים" בכדי ששרירי השוק יעזרו בניקוז הדם מהשוק כלפי מעלה. פעולה זו ניתן לבצע בישיבה על ידי תנועת הקרסוליים - כפי שפעם הופעלו מכונות התפירה. בעת עמידה ניתן להעביר משקל מרגל לרגל (הליכה במקום) או לעלות על קצות האצבעות לסירוגין.

בעת שכיבה במיטה הניקוז הורידי קל הרבה יותר מאחר שהלב והרגל נמצאים באותו הגובה ואין הפרשי לחצים הדורשים מאמץ בהרמת הדם מן הרגל אל הלב.

מאחר שרוב היום, כולל בעת ההריון, איננו בשכיבה הרי שהרגליים נמצאות מתחת לגובה הלב וכן מומלץ מאוד בהריון לגרוב גרביים אלסטיים (גרבי מכנס) בכדי לעזור בהפעלת לחץ על שרירי השוק.

ראוי לציין שגריבת גרביים איננה פותרת מהליכה והנעת הרגליים בעת מנוחה !

לסרטון בנושא השפעה גנטית


ד"ר ניטצקי בפייסבוק

שיטות טיפול