שיטות טיפול

שיטות טיפול בדליות ורידים


דליות ורידים ברגליים הם בעיקר בעיה רפואית שעלולה להסתבך אם לא תטופל. כמובן שזו גם בעיה אסטטית כאובה.


שכיחות הדליות (אי-ספיקה) נמצאת בעליה !!!


לפי המכון הלאומי לבריאות בארה"ב, ב-41% מהנשים בגיל 50 ישנה בעיה ורידית. יתרה מזאת, בכ-60% מהאוכלוסיה (גברים ונשים) קיימת פגיעה בתפקוד הורידי.

הדם זורם בורידים אל הלב, כלומר בורידי הרגליים קיימת זרימת דם מלמטה למעלה. משאבת שרירי השוק היא הדוחפת את הדם בדרכו למעלה, בכל הנעת רגליים,למשל בעת ההליכה. כל 10–15 ס"מ ממוקמים מסתמים בתוך הורידים, המונעים מהדם לדלוף חזרה לכיוון הקרסוליים. כאשר המסתמים תקינים הדם זורם במערכת ללא כל בעיה. כאשר המסתמים אינם תקינים (אי-ספיקה) זרימת הדם ללב עדיין מתקיימת כסדרה, אך חלק מהדם, ברגליים, דולף חזרה לכיוון הקרסוליים. כך נוצר עודף דם (הצטברות של דם) ולחץ מקומי גבוה, שגורם בהדרגה להרחבה של הורידים ולהתבלטותם כלפי חוץ (דליות).

הסיבות השכיחות הינן תורשה והריונות. כל הסיפורים שהתופעה נגרמת בשל השמנת יתר, עמידה ממושכת, מאמץ פיסי קשה, או הליכה בנעלי עקב, ובעיקר שהתופעה גורמת לקטיעת רגליים, לא נכונים בעליל.


לא רק עניין אסתטי: הסימנים והתסמינים


הרגשה של חום וגרד ברגל, נפיחות וכאבים והרגשה של רגל כבדה ועייפה. התופעות מחמירות בקיץ (לעומת החורף), בערב ובעת עמידה ממושכת במקום אחד. אצל נשים חלה החמרה בימי המחזור.

אם הבעיה לא תטופל, התופעות יחמירו וייווצרו, במשך הזמן, בצקות ושינויים בצבע עור הרגל (לצבע חום- פיגמנטציה). בהמשך סיכון לסיבוכים חמורים יותר, כמו דלקות וסתימות בוורידים, דימום וכיבים.

את התופעות האלה אפשר למנוע על ידי טיפולים וגם לשפר משמעותית את המראה האסטטי של הרגליים.

האיבחון נעשה אך ורק באמצעות אולטרה-סאונד דופלקס, שבאמצעותו ממפים את כל ורידי הרגל. מיפוי זה מאפשר לאתר את הורידים שנפגעו ולהציע את הטיפול המתאים. בעבר האיבחון נעשה רק על סמך התבוננות הרופא ברגל, דבר שהביא לטעות באיבחון בשיעור של כ-45% !

untitled-4טיפולים אפשריים:


טיפול מיכני (לא פולשני) - הליכה מרובה. להימנע מעמידה וישיבה ממושכת בלי תנועה. הפעלת שרירי השוק. בעמידה ממושכת העברת משקל מרגל לרגל או הליכה במקום. בישיבה הפעלת הקרסולים (כמו שהפעילו מכונת תפירה) ולגרוב גרביים אלסטיים. כך יפחת הכאב והנפיחות וימנעו הסיבוכים. משמר אך איננו ממש מטפל.

טיפול פולשני - המשותף לטיפולים הפולשניים הוא הניסיון למנוע זרימת דם דרך מסתמים שאינם תקינים. הביצוע על ידי ביטול המערכת השטחית (למעשה מערכת רזרבית). כך, הדם הורידי ברגליים יזרום רק דרך המערכת העמוקה וגם נבטל את (הדליות) כיסי הדם הגדולים.

לטיפול פולשני מספר מטרות: ביטול הדליפה כלפי הקרסוליים ויתר הלחץ הורידי וסילוק הדליות.
התוצאות המצופות: חזרה מהירה לתפקוד מלא, תחלואה ורמת הישנות נמוכות וגם תוצאה קוסמטית משביעת רצון.

ניתוח שליפה - הטיפול הוותיק ביותר (106 שנים) וגם הפולשני ביותר. מבוצע בהרדמה כללית או אפידורלית. מתבצע חתך באזור המפשעה וחתך נוסף באזור הברך. תולשים (שולפים) את הווריד הספון הארוך על ידי תיל מיוחד (סטריפינג). בשוק מוסיפים עוד חתכים קטנים באזורי צבר דליות לתלישה מקומית. מספר החתכים תלוי בכמות צברי הורידים. הניתוח נמשך כשעתיים ולא מבוצע במקביל בשתי הרגליים.

בשל הטיפול הפולשני, החתכים והצלקות, ההחלמה האיטית וההישנות הגבוהה יחסית לאחר ניתוח השליפה התפתחו טיפולים חדשניים.

טיפול בלייזר תוך ורידי - מבוצע בהרדמה מקומית. דרך חתך זעיר בעור מתחת לברך משחילים את סיב הלייזר אל הוריד הספון הארוך. החימום הפנימי גורם לכיווץ הווריד והרס דופנו ומונע בו זרימת דם. ענפים קטנים ודליות בשוק התחתונה מסולקים, בחתכי-דקירה קטנים דרכם נתלשים הורידים תחת הרדמה מקומית. ההחלמה קצרה : יומיים-שלושה. התוצאות טובות יותר מאשר בניתוח הרגיל. שיעור ההצלחה המיידי כ-98% והסיכוי להישנות הורידים, לטווח ארוך, עד 15%. הטיפול מבוצע בחדר ניתוח ואיננו ניתן לביצוע לאחר ניתוח ורידים קודם.

טיפול בגלי רדיו תוך ורידי (RF) - למעשה זהה לטיפול בלייזר אלא כאן השימוש בסיב של גלי רדיו. הלייזר "שורף" רק בקצהו ומתקדם במהירות קבועה של 0.5-2.0 מ"מ לשניה. סיב גלי הרדיו "שורף" מקטעים של 7 ס"מ למשך 20 שניות. יתרונו בעיקר בדליות מאוד גדולות ושטחיות אז יש פחות פיגמנטציה וכאב בשל טמפרטורת ההפעלה הנמוכה יותר (לעומת לייזר).

טיפול בקצף (הזרקת קצף מונחית באולטרא-סאונד) – מבוסס על תרופה שמסוגלת להרוס את הדופן הפנימי של הוריד ע"י יצירת דלקת כימית, כדי שלא יזרום בו דם. התרופה מוחדרת לתוך הוריד ע"י מחט (כמו בבדיקת דם). התרופה מוחדרת כקצף סמיך (דמוי קצף גילוח) הדוחה את הדם ומאפשר לתרופה לפעול על דופן הוריד מבלי שהתרופה תימהל ותישטף בדם. הקצף הוא אחיד וסטרילי ונוצר מעירוב התרופה עם אויר.

ההזרקה מבוצעת רק תחת אולטרא-סאונד. הקצף מוזרק לשורשים בעומק ולא לוורידים הנראים לעין, משם הוא מתפשט. בריכוזים ונפחים שונים ניתן לטפל בכל הורידים. הטיפול מתבצע במספר פגישות עם מרווח של כחודש לפחות בין המפגשים.

יתרונות: מבוצע במרפאה ולא בחדר ניתוח. זהו הטיפול היחידי שניתן לבצע לאחר כישלון טיפולי קודם (ניתוח,לייזר או גלי רדיו). הטיפול היחידי לדליות בשוק. זול וניתן לחזור עליו בקלות. חסרונות: טיפול ארוך יותר הדורש מספר פגישות ותחזוקה (2-6). תתכן פיגמנטציה בעור.

טיפול בקיטור (אדי מים) - טיפול בקיטור (אדי מים) – טיפול חדשני ונסיוני, דרך סיב בוריד הספון (כמו בלייזר או בגלי רדיו) מוזרם קיטור בלחץ גבוה שהורס את הוריד. יתרונו האפשרות לטיפול בענפים מרובים ללא פיגמנטציה מאחר ולא מוחדר כל חומר זר. חסרונו שהוא דורש טישטוש עמוק בחדר ניתוח בשל כאב בהפעלתו. אין עדיין מידע לטווח ארוך.

 

ד"ר ניטצקי בפייסבוק

שיטות טיפול